Video Üzerine Yazı Yazma Dersi

Video üzerine yazı yazma, ekleme konusu ile adobe premiere pro programı dersimiz ile karşınızdayım. Premiere CC programımızda video üzerine yazı nasıl yazılır ? sorusunu ele aldık. Ders anlatımımızı gerçekleştirdiğimiz video kayıt programımının azizliği sonucunda video dersinin kalitesinde bir takım takılmalar oluştu. Bu yüzden hem video ders hem resimli anlatım dersi olarak bu dersi gerçekleştiriyoruz.

Video Üzerine Yazı Yazma Resimli Ders

 • Video üzerine yazı yazma programımız Adobe Premiere Pro programınızı açınız.
 • Video düzenleme programımız Adobe Premiere açıldıktan sonra uygun bir sekans(sequance) açınız.
 • Üst menüde bulunan title sekmesinde şu yolu izleyiniz. title->new title->default still

Video Üzerine Yazı Yazma

 • Karşımıza alt tarafta bulunan fotoğraftaki gibi bir mini pencere açılacak. Varsayılan olarak video sekansımızın özelliklerini verecektir. 1920/1080 HD ayarlarda bir sekansım var. Name kısmından title’a bir isim verebiliriz. Ben yine de bu ayarlara dokunmuyorum çünkü varsayılan olarak Title 04 geldiğinde göre bu projede 4’ncü title’ım. Bu bana kolaylık sağlıyor.

Adobe Premiere Title Ayarları

 • Karşımıza çıkacak yeni ekran istediğimiz resim, video üzerine yazı yazma alanımız oluyor.Hemen alt kısıma ekleyeceğim resimde de göreceğiniz üzere Sol kısımda bulunan araçlardan “T” (Text) yani yazı aracını seçiyoruz. Önizleme(Preview) ekranında istediğimiz kısıma istediğimiz yazı yazıyoruz. Ben örnek teşkil etmesi amacı ile www.kurgucu.org yazmayı tercih ettim.

Premiere Pro Resimli Ders Anlatım

 • Videonun önizlemesi üzerinden ekrana yazı yazmanın avantajı yazıyı nereye koyacağınız konusunda pratik bir çözüm olmasıdır. Üst menüdeki araçlar ne işe yarar ?

Premiere Pro Tools Araçları

 • Agency… diye giden kısım benim bilgisayarımdaki fontlardan birisi. Yani o kısımdan kendinize uygun bir font(yazı tipi) seçebilirsiniz. Alt kısımdan ise yazının kalınlığını inceliğini belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde B ile yazıyı kalınlaştırabilir U ile yazının altını çizli hale getirebilirsiniz. T ile benim 79,0 oranı verdiğim kısım ise yazıyı büyütmeye ve küçültmeye yarar. Altındaki AV ise yazı aralığını belirler. Göz işareti ise daha öncede pratik bir çözüm dediğim önizleme ekranını sağlar. Gözü iptal ederseniz siyah bir ekran gelecektir. Ağır çalışan bilgisayarlarda önizleme ekranı kapatılabilir.
 • 5 maddenin 1. Resmine gözatmanızı rica ediyorum. O resimde sağ tarafta transforms, properties, fill, strokes gibi alanlar mevcut. Bu alanlardan yazınıza üst menüden yaptığınız basit işlemleri bir ileri seviyeye götürebilirsiniz. Mesela strokes ayarından “Outer Strokes” eklersiniz ve yazınızın dışına bir karartı verebilirsiniz.
 • Yazı yazma işlemimizi bitirdiğimize göre title penceresini kapatabiliriz. Adobe Premiere’de yazdığınız yazı otomatik kayıt ediliyor. Ekstra bir kaydet (save) ihtiyacı duymassınız. Kayıt edilen bu dosyalar genellikle sol kısımda bulunan Project kısmında yer alır.

Premiere Proje Paneli

 • Buradan ilgili title’ınızı alıyorsunuz. Benim aldığım title’ın adı title 03. Aldığımız title’ı timeline (zaman çizelgesi) üzerinde ikinci video kanalına atıyoruz.

Adobe Premiere Timeline Zaman Çizelgesi

 • Resimde iki yeri işaretledim. Birincisi V2 yani video kanalı ikincisi title’ı zaman çizelgesine attığım alan. Öncelikle neden ikinci video kanalına yazıyı attığımızı açıklıyorum. Çünkü videonun üzerine binmesi gerekiyor. V1 de olsaydı video yazının üzerine binerdi. V3 ve V4 olan yazı veya görsellerde alt kanalların üzerine binecektir. Title’a dönmemiz gerekir ise title ile ilgili söyleyeceğim şey yazının uzunluğunu ayarlamak için başından ve sonundan istediğiniz tarafa doğru uzatmak veya kısaltmak olacaktır. Video üzerine yazı yazma olayı bu kadar videonuzun çıktısını alabilirsiniz. Çıktı alma yani export almak ile ilgili detaylı dersimize buradan ulaşabilirsiniz.

Resimli anlatımın video dersimize göre daha doyurucu olduğu kanaatindeyim. Yinede video dersine de göz atarsanız bilgilerinizi iyice pekiştirebilirsiniz.

Sevgilerle…

6 comments

 1. Güzel bi yazı olmuş
  ben bi soru sormak istiyorum Bu yazıyı yazdıktan sonra diyelim bi yanlışlık fark ettik o yazıyı düzeltemiyor muyuz? düzeltebiliyorsak nasıl düzeltiyoruz? Her seferinde hatalı yer yüzünden tüm metni mi tekrar yazmamız gerekiyor? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.