Kurgunun Önemi ve Filme Etkisi

Neden Kurgu ?

Kurgu’nun tanımını “Kurgu Nedir ?” başlıklı yazımızda açıklamıştık. Ancak “kurgu nedir ?” sorusu kurgunun günümüzdeki önemini açıklamakta yetersiz kalır. “Neden Kurgu ?” sorusu ise kurgunun önemini açıklamak için sorulmuş basit ama bir çokta detaylı bir sorudur. Bu sorunun cevabını şöyle açıklayalım. 20 farklı sahneden oluşan sayısız planlarla bir film çektiniz. Tonlarca ham görüntü ve bu görüntülerle beraber çekim hataları ve belkide kameraya el sallayan yada kamerayı görünce değişik hareketlerde bulunan insanlar var. Bunları çekim esnasında o kargaşada farkemediniz. Hızlı veya yavaş bir ritm, duygusal müzikler veya ses efektleri ile görüntülerin izleyicinin ilgisini artırmasını istiyorsanız bunların tamamı kurgu aşamasında yapılır. Lumiere kardeşlerin filmlerinde kurgu yoktur. Vü (bakış) estetiği ile doğal görüntüler çekilir. Bunu açıklamamın sebebi günümüzde “kurgusuz film, film değildir.” sözünü söyleyecek olmamdır.

İstenmeyen Görüntüler

Kurgunun en temel işlevi aynı zamanda en çok başvurulan işlevidir. Çektiğiniz görüntülerde az önce de bahsettiğim gibi el sallayan insanların görüntülerini jiletleyebilir ve yok edebilirsiniz.

İyi bir filme ulaşmak için

Kurgu ile istemediğiniz görüntüleri atabilir, ses efektleri ekleyip dramı veya aksiyonu artırabilirsiniz. Doğru bir kurgu ile sürükleyici, akıcı birbirine bağlı iyi bir film çıkarabilirsiniz.

Efekt, ses, müzik ve grafik

Kurgu aşamasında silahın patlama efektini ve sesini uygun müziği girebilirsiniz. Seyircinin gözleri ekrandan ayrılmayacaktır. Özellikle belgesel filmlerinde grafikler, özel görüntüler insert olarak gösterilerek insanların anlatılan ile gösterileni daha iyi algılaması ve ilgisinin kopmaması sağlanabilir. Dizilerde, filmlerde izlediğimiz tüm efektler, sesler, müzikler ve grafikler post-production aşamasında hazırlanmaktadır.

Hız, Ritm

Kurgu aşamasında ritme göre görüntüleri hızlandırabilir veya yavaşlatabiliriz. Hızlandırma veya yavaşlatma görüntüde olanın etkisini artırma amacı ile yapılmalıdır. Örnek: X kişisi sevdiği kişinin ölüm haberini alır. Elinden bardağı düşürür. Bardağın düşme anı yavaşlatılabilir…

Ünlü kurguculardan Kuleşov kurgu keşfi ile ilgili olarak: “Bu keşfim, beni
hayrete düşürdü. Bundan sonra montajın ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu
kavrayabildim.” demiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.