Instagram İle Satışları Arttırmak İçin Etkili Yöntemler

Merhabalar,

Sosyal medyanın en etkin kullanılan mecrası konumunda bulunan instagram da popüleşen butik, e-ticaret olayına el atıyoruz bugün. Öncelikle Twitter ile gelen takip etme, follow, unfollow, takipe takip, takipçi arttırmak gibi özellikler instagramın en önemli olguları konumunda. Ne kadar çok takipçiniz olursa o kadar gönderilerine beğeni, yorum alırsınız. Bu sizin daha fazla kişiye ulaşmanıza da katkıda bulunur. Bu bağlamda bir ürün satışı yapıyorsanız ürünü satma ihtimaliniz çok kuvvetlenir. Instagram ilk yaygınlaştığı dönemde takipçi artırmak çok kolaydı. Çünkü insanlar takip isteği göndereni mutlaka takip ediyordu veya beğendiği bir gönderinin hesabını hemen takibe alıyordu. Instagramı kullanan kişilerin artık daha öncelere göre günde fotoğraf paylaşımının %100 hatta %200 düştüğünü, gönderilere beğeni ve yorumun seçilerek yapıldığını farketmişizdir. Ancak bu demek değildir ki instagramda takipçi artırmak artık imkansız! Bu uzun bir yolculuk. Başlıyoruz!

Öncelikle instagramda eğer ürün satışı yapmayacaksanız işiniz çok daha kolay. İlk etapta hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin demografik özelliklerini belirleyip size uygun büyük, içerisinde bot takipçi olmayan sayfaların takipçilerini takip edebilirsiniz.

Butik hesabı kuruyorsanız işiniz çok zor. Her ne şart altında olursa olsun takip işlemine başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey var. Sıralayalım…

 1. Hedef kitlenizi Belirlemek. Demografik bir saptama yapmak.Yani hedeflediğiniz kişiler erkek mi bayan mı ? Yaş grubu 18-24 mü? 25-35 mi ? Hangi ülke ?  Hangi coğrafya ? Hangi şehir veya şehirler ?
 2. Rakip analizini doğru yapmak. Butik açıyorsunuz ve erkek giyim ürünleri satıyorsunuz farzedelim. İlk etapta bayan butik sayfalarını takip edenleri takip ederek geri dönüş beklemek ne kadar faydalı olabilir ? Bunun  yerine sadece erkek giyim ürünleri satan ve online alışveriş sayfaları güçlü olan hesapları rakip almanız, takipçilerine sulanmanız daha iyi.
 3. Biyografi Açıklaması Instagramda kendinizi kısaca ve net bir şekilde belirtin. Firma adınız, kargo seçenekleriniz ve fiyatı, iade&değişim var mı ?,  Açık adresiniz ve varsa web sitenizin linki gibi. Bunu janjanlı birşekilde rakiplerinizi inceleyerek yapabiliriniz.

Bir butik veya işletme sahibiyseniz size tavsiyelerim nacizane:

 • Üşenmeden hergün, özellikle iş çıkış saatlerinde sürekli takip, takip takip edin. Bunun için özel programları araştırabilirsiniz. İşiniz hafifler. Hızlı büyürsünüz.
 • Müşterilerinizle tek kanal üzerinden değil de bir kaç kanal üzerinden iletişim kurun. Yorum veya sadece dm üzerinden değil. Sipariş hattı, whatsapp sipariş hattı gibi ekstra kanallar oluşturun. Sabit hattınız varsa mutlaka biyografide olmalı.
 • Fiziki işletmeniz var ise mutlaka vitrininize instagram adresinizi sticker ile yazın. Hergün işletmenize gelip eli boş çıkan veya yeni ürünlerden haberdar olmayanlar, sizin aslında müşteriniz olan kişiler sizinle daha içli-dışı iletişim kurabilecek ve en önemlisi sizin yeni ürünlerinizi görebilecek.

Eğer instagramdan ürün satmaya niyetleniyorsanız ise size tavsiyelerim hemen aşağıda

 • Instagram hesabı açmak 30 saniye. Hemen hesap açacağım günde şu kadar haftada bu kadar satış yapsam hayallerine kapılmayın.
 • Yukarı da maddelediğim, sıraladığım ilk kuruluş mantığını baz alın. Aslında hep bunu baz alın.
 • Hedef kitleniz örneğin erkekler ise bir fake instagram hesabı ile erkek kullanıcılara ulaşın. Erkek takipçiler bir bayan tarafından takip edildiğinde %90 oranında geri takip yapıyor. Özellikle ilk etapta abazan tayfadan güzel bir takipçi oranı yakalayabilirsiniz.
 • Belirli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra yine doğru hedef kitleye gidin. Alışveriş yapma eğiliminde olan kişileri takipçi edinin. Bunu bir hobi olarak yapın. Bildirimleri kapatın. Takipçileri belirli aralıklarla onaylayın. Sizde şaşıracaksınız ! Eğer bayan hedef kitleniz ise aşk, yemek tarifi gibi bir sayfa ile başlamanız size kısa sürede bir kitle oluşturacaktır. Tavsiyem butik hesabına dönüştürmeden önce en az 20k takipçinizin olmasıdır. Bu noktaya ulaştığınızda organik kitleniz olacağı için düzenli paylaşımlar yapın.
 • Takipçi kazandıracak ve beğeni kazandırabilecek hashtag # leri kullanın. Bunları popüleritesine göre sunan siteler de var. #follow #followme #follow4follow #followforfollow #like #like4like #likeforlike #photooftheday #takipedenitakipederim gibi gibi. Bunları abartmayın. Günü geçen gönderi içeriklerinden de silin. Kötü görüntü oluyor.
 • Organik kaliteli sayfalarla karşılıklı reklam yapın ve daha hızlı büyüyün.
 • Gelir elde etmek için günlük 1 reklam alın. Hatta daha fazlasını da deneyebilirsiniz. 🙂
 • Butik sayfasına dönüştürün ve hızlıca satışlara başlayın.

Kesinlikle yapmamanızı tavsiye edeceğim hususlar

 1. Sözde organik aktif türk, yabancı instagram takipçi satın almayın!
 2. Sözde ücretsiz takipçi, beğeni sitelerine kayıt yapmayın. Şifrenizi kopyalayıp veya uygulamaya izin alıp sizin hesabınızdan takip, beğeni, yorum yapıyorlar. Bunu tabi organik takipçi, beğeni hizmeti adı altında insanlara sunuyorlar. Kendinizi kullandırtmayın! Oradaki takipçilerin hiçbiri sizin sayfanızın takipçi sayısını şişirirken hiç bir etkileşim getirmiyor ve potansiyel takipçilerinizden oluyorsunuz. Düşünsenize 100k takipçi gönderi başına 10 etkileşim 🙂 Çok komik.
 3. Sayfanızdan etkileşim almak için kesinlikle üst üste gönderi paylaşmayın. Herkes uyuz oluyor. Hele ilgi çekici değilse unfollow!

Yazılarımı aklıma geldikçe, hızlıca, tecrübelerimden alıp, yontum yazıyorum. Eksik olabilir.  Yorumlarınızı bekliyorum. Sizin instagram maceralarınızı yazabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.