Facebook Reklamları İle E-Ticaret Satışlarını Artırma

Uzun bir süreden sonra tekrar bir içerik hazırlamaya karar verdim. Yeni açmış olduğum E-Ticaret kategorisi altındaki ilk yazımı Facebook Reklamları ve E-Ticaret Satışlarını Artırma üzerine planladım. Öncelikle internette sıkça hazırlanan içeriklerde “hızla gelişen… dünya da en çok kullanılan sosyal ağ… ” gibi klasik bir giriş yapmamakta ısrarlı olduğumun altını çizmek istiyorum.

E-ticarete başlamam ile birlikte bende bir reklam yayıncısı oluverdim. Öyle ki Google’ın adwords’ü her ne kadar en etkili reklam verme mecrası olarak görülse de sektörünüze göre adwords için bir servet ayırmanız gerekmektedir. Bu durumda alternatiflere yöneliyoruz ve karşımıza Facebook çıkıyor. (instagram’a reklam verme başka bir zaman konumuz olur.) Facebook ile Google’a reklam verme arasındaki en büyük farkları sıralamam gerekirse:

 1. Ben perakende giyim sektöründeyim. Rakiplerim dünya devleri. Adwords inanılmaz maliyetli ve geri dönüşümde zor. Çünkü binlerce alternatif ziyaretçilerin ellerinin altında.
 2. Adwords kelime bazlı, video bazlı(markalaşma amacı), reklam yayıncısı sitelerde yayınlatma gibi seçenekleri var. Facebook’ta ise üye olma aşamasında verdiğiniz en basit bilgiler bile reklam verenin hedef kitlesini oluşturmasına katkı sağlıyor. Örneğin yaş aralığı, medeni durum, doğum günü yaklaşanlar, mezun olanlar, istanbul’da yaşayanlar veya belirli bir coğrafyada bulunanlar vs
 3. Google’da arama  yapan kişiler bir ihtiyaç duyduğu için o kelime/leri aramıştır. Yani bir arayış içerisindedir. Kitap ise o kitabı alma potansiyeli vardır. Elbise ise o elbiseyi alma amacındadır. Facebook’ta ise insanlar iletişim kurma ve paylaşım yapma amacındandır. Burada adwords ile google’a reklam vermek daha ön plana çıkıyor.

Facebook Reklamları ile Satışları Artırmak

Aklıma ilk gelen 3 madde böyle oldu. 3.ncü madde de adwords sizin ilginizi fazlasıyla çekmiştir ancak 3.ncü maddeden sonra tekrar ilk maddeyi okumanızı tavsiye ederim 🙂 Yaklaşık 5 aydır Facebook’a reklamlar veriyorum. Son 1 aydır düzenli bir reklam bütçem var. Facebook internet sitesi tıklamalarını artırma, dönüşümleri artırma gibi reklam tipleri tam biz e-ticaret sitesi işletmecilerine göre. Bu noktada önemli bir hususu belirteyim. Ürünlerinizin hedeflemesini en doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Facebook’ta doğru hedef kitle tanımlamasını başaramassanız satışlarınız olmayacaktır dahi diyebilirim. Şayet benim Facebook reklamlarımda ilk 4. ayım inanılmaz berbattı. Sadece zarar ile kapattım. Belki arada bir kaç gün 5 tl kar yapmışımdır. Daha sonra hedef kitle seçerken bu alana daha fazla önem verdim. Satışlarımız aynı bütçe ile %200 arttı. Elbette her ustanın sırrı sağ parmağında gizlidir, açıklanmaz. Burada bu yazımı hazırlarken amacım sizleri bir müşteri olarak yakalamak değildir. Bir reklam ajansım yok yada reklamlarınızı yönetecek birisi değilim. Ancak aynı denizde yüzüyoruz. Boğulmamanızı isterim. Bu yüzden özellikle bu yazıdan bir kaç cümle çıkarıp kendinize not edin. Çünkü hiç bir blog yazarı yada sektörde tanınmış yazarlar bu sırlarını açıklamayacaktır. Sizi şaşırtacak, ikna edecektir onun ile çalışmanıza. Emin olun sizde Facebook reklamlarınızı çok rahat bir şekilde kendiniz yönetebilir ve x kurum veya şahsın elde ettiği dönüşümlerden fazlasını elde edebilirsiniz. Konuyu saptırıyorum…

Facebook reklam verme aşamasında reklam tipi seçimi

Öncelikle burada sizin karar vermeniz gereken olay şudur:

 1. Site tanıtımı mı ?
 2. Satış artırma mı ?
 3. Satış amaçlı ise site mi öne çıkacak ? Ürün veya ürünler bazlı reklam mı olacak ?
 4. Sitenin trafiğini artırmak mı ?
 5. Tanınma, markalaşma amacı mı önplanda ?

Benim uyguladığım ve sonuç aldığım methodlardan devam ediyorum.

 1. Site tanıtı mı: Gereksiz. Senin gibi milyon site var. Belki daha fazla. Zaten insanlar reklam sayesinde milyon tane siteyle karşı karşıya kalıyor. Senin muhteşem alan adın veya sloganın mı onları etkileyecek ? Kandırma kendini. İçeriğin mi öne çıkacak aşık edecek onları ? Çok zor. Farklılık sunabilecek misin içeriklerinde ? Şahsen x ürünlü reklama tıklayıp sitenin ana sayfasına gidersem kapatırım ben o reklamı.(Kullanıcı alışkanlıklarıdır.)
 2. Satış artırma: O zaman reklamını internet sitesi tıklaması veya dönüşümleri artırma üzerine kuracaksın. Bu kadar basit.
 3. Ürün bazlı reklam: 3. genel olarak cevaplayacağım. Site tanıtımı ile siteyi önplanda reklama sunmak ve kullanıcıları direk anasayfanıza veya reklamdaki görselin olduğu sayfa, kategori vs atmak yine kullanıcı alışkanlıkları doğrultusunda olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Isıtıcı almak için tıkladım 200 adet ürün çıktı önüme “haydaaaa”. Bu doğrultuda ürün bazlı reklam sizin satışlarınızı artıracaktır diyebilirim.
 4. Sitenin trafiğini artırmak: Yine Facebook’ta internet sitesi tıklamaları ile trafiği artırma sizin işinizi görecektir. Trafiği artırmak 3-6-9-12 aylık gibi periyotlarda sitenizin alexa, google arama sonuçlarında vs daha önlere gelmesine fayda sağlayacaktır. Tabi bu bir etkendir. Örnek: Sitede ortalama dolaşım süresi yine benzer etkendir. Geçelim…
 5. Markalaşma/Tanınma: Video reklam veya gösterim başına ödeme yapmak bu noktada size fayda sağlar. Sürekli görülen bir reklam bilinç altına işleyecektir. Yine başarılı bir video reklamı unutulmayacaktır. Satışları artırmaya faydası minimum olurken tanınma ve markalaşmaya %1000 katkı sağlayacaktır.

Son olarak: Facebook reklamları başarısız diye haykıran bir webmaster topluluğu var. Sadece facebook reklamlarından günde 200 adet üzeri ürün satışı yapan bildiklerimiz var. Önemli olan adwords reklam yayıncılığı ile facebook reklam yayıncılığı arasındaki çizgiyi yakalamaktır.

Düşüncelerinizi katarsanız sevinirim. Hatalı gördüğünüz yada ekstra önerileriniz için her daim buradayım 🙂

2 comments

  1. Merhaba, blogum kapanmıştı ve tekrar aktif ettim. Yorumunuzu 2 yıl sonra okuyabilmiş oldum 🙂 Hedef kitle seçimi için sektör önemli. Yinede hedef kitlenizi geniş tutmanızda fayda var. Facebook reklamınızın bir süre sonra verimi düşüyor. Özellikle ürün/ler satıyorsanız… en uzun süre verim aldığım reklam 1 ay veya maksimum 1.5 ay sürmüştür. Daha sonra o kampanya aynı kişilere reklamınızı gösteriyor ve kullanıcıların dikkatini çekmiyor. (reklam sıklık değeri artıyor.) Bu noktada yeni oluşturacağınız reklamda aynı hedef kitleden uzaklaşmalısınız. Örneğin ayakkabı üzerine sürekli reklam çıktıktınız bunu giyim olarak veya daha farklı hedeflemeler yaparak değiştirebilirsiniz. Sorunuzun basit bir cevabı yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.