Bosna Savaş Belgeseli: Bosna Savaşı’nın Kahramanları

Bosna Savaş Belgeseliİnsanın yapabilecekleri hakkında en iyiyi ve en kötüyü gösteren Bosna Savaşı’nın sona erişinin 20.yılında komutanların ve genarellerin anlatımıyla Bosna Savaşı farklı bir bakış açısı ile belgesel oluyor.

Bosna’nın Kahramanları” belgeselinin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Sercan Açık yapıyor. Belgeselin çekimleri aralık ayında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da başladı. “Bosna Savaşı’nın Kahramanları” belgeselinde, Bosna Savaşı’nın komutan ve genarelleri ile yapılmış röportajlar yer alıyor. Belgeselin içerisinde Goražde’nin genareli Hamid Bahto ve Srebrenica’nın komutanı Naser Oriç gibi ünlü isimler yer alıyor. Belgesel Bosna’nın kahramanlarının anlatımı üzerine kurulurken savaş öncesi, sonrası hayatlarının ve Bosna halkının savaş ile kaderinin değişimi üzerinde duruluyor. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşivlik görüntüler ve birinci ağızdan anlatımlar ile “Bosna’nın Kahramanları” belgeselinin 2015 yılının haziran ayında yayınlanması bekleniyor.
sercan-açık
Arel Üniversitesi’nde radyo, televizyon ve sinema bölümü mezunu olan Sercan Açık daha önce Yugoslavya’dan göçü konu alan “Geçmişin İzleri” belgeselinde görüntü ve kurgu yönetmenliği yaparken birçok haber filmi ve reklam filminde de yönetmenlik yaptı. Aynı zamanda Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma derneğinin 2014 yılında Bosna’da yaşanan sel felaketi için başlattığı “İMDAT! SENDE YARDIM ET!” sloganlı yardım kampayası içerisinde de yer aldı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.