Belgesel Çekimi İçin Saraybosna’dayım

Merhaba arkadaşlar,

Belgesel çekimi için Bosna’nın başkenti olan Saraybosna orjinali ile Sarajevo‘dayım. Daha önce birkaç belgeselde kurgu yönetmenliği ve görüntü yönetmenliği yapmıştım. Hakkımızda bölümünde de belirttiğim gibi radyo, televizyon ve sinema bölümü son sınıf öğrencisiyim. Radyo, televizyon ve sinema bitirme projesi olarak belgesel çekmeyi tercih ettim. Yaklaşık 1 sene boyunca üzerinde düşündüğüm bir projeyi gerçekleştirmenin tam zamanı olduğuna kanaat getirdim. Kardeşim Ercan Açık ile bir dönem yaşadığımız topraklara geldik. Bu projeyi ilk sıraya almamın en önemli sebebi bu topraklarda yaşanan zulümlerin kurmaca senaryo veya esinlenilmiş senaryolar ile anlatılmasıdır. Bu belgesel ile daha önce yapılmamış bir şeyi yapıyoruz. Şuan için olabildiğince gizli tuttuğumuz detayları paylaşmamız mümkün değil. Ancak dediğim gibi çekimine başladığımız bu proje hem balkanlar için hem Türkiye için kaynak olabilecek niteliktedir.

Hayatımın bir dönemini geçirdiğim Bosna’nın Sarajevo’suna yaklaşık 6 sene sonra gelmenin mutluluğu ile birlikte özlemim kabarmış durumda. Ben de bir boşnak olarak bir çok kişi ile irtibata geçtim. Açıkçası pek ilgi gösterileceğinden emin değildim. Tam tersi oldu. Röportaj almak istediğim kişilerin listesi 5 iken 20’ye yükseli verdi.

Ayrıca Türkiye’den yola çıkarken bir stüdyo da kayıt yapmayı planlıyordum. Özellikle greenbox çekimi mi yoksa bir mekan içerisinde çekimi mi sorusu aklımı kemiriyordu. Mekan içerisinde çekime karar vermiştim. Saraybosna’ya vardığımızda kardeşimle evimize gittik. Mekan için bir cafe sahibi sabahtan öğlene kadar bize zaman tanıdı. Tam istediğim mekan ve mekan özellikleri mükemmeldi. Boş vakitlerimde Saraybosna şehrini gezerken uğradığım kafelerde röportaj yapmayı düşündüğümüz kişilere rastlamam ve onların pek bir soru sormadan “tabikide” cevabı vermesi şu sıralarda sıkça yaşadığım “bosna şansı” olmalı.

Belgesel film çekimi ve belgesel yönetmenliği duyurumdan sonra bir kurgucu olarak yaklaşık altı, yedi aydır araştırdığım ve netice bulamadığım bir problem vardı: Ses cızırtısı, ses cızırtısı temizleme veya buna ses hışırtısı temizleme diyebiliriz. Türkiye basını, Bosna Hersek basını ve Sırbistan basınında sıkça yeralan “Geçmişin İzleri Sancak Belgeseli” projesinde kurgu yönetmeni ve görüntü yönetmeniyim. Bu proje çekimlerinde kullanılan yaka mikrofonu ses hışırtısı, ses cızırtısı temizlemesi yapmam gerekiyordu. Uzun süre araştırmalarım pek bir olumlu netice vermiyordu. Şu sıralar “Saraybosna şansı” adını verdiğim şansım ile ses hışırtısını gidermeyi başardım. Üstelik kayıpsız ses kalitesi ile… Ses cızırtısı, Ses hışırtısı konusunda problemi olan arkadaşlar iletişim formu ile bana ulaşabilirler.

Yakın zaman içerisinde güzel bir üyelik formu ile üyeliği daha kolay bir hale getireceğim. Aynı zamanda istediğiniz yazıları takibe alıp bir güncelleme yapıldığında, yorum bırakıldığında, yorumunuza cevap yazıldığında mail ile haberdar olabileceğiniz bir eklenti yapacağız. Şuanda Kurgucu.Org’a üye nasıl olurum diyor iseniz şuraya tıklayıp üye olabilirsiniz.

Kurgucu.Org’ta projelerim bittiği vakit belgesel film yapımı ile ilgili bir kategori açacağım ve belgesel film yapımına dair bilgiler paylaşacağım. Ayrıca kurgu yaparken, video montajlarken veya herhangi bir problem ile karşılaştığınız da şahsıma sitemizde bulunan iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

Tüm ziyaretçilerime ve üyelerime selamlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.