1 Dakikada Ücretsiz SSL Alımı Ve Kurulumu

Merhabalar,

Herkese gönülden merhabalar,

Bana sosyal medya üzerinden sık sık gelen Ücretsiz SSL Kurulumu konusunu detaylı bir şekilde açıklayacağım. Bildiğiniz üzere Google, web sitelerde SSL kurulumu yapılmış olmasını bir SEO kriteri olduğunu resmi olarak açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra tabi SSL sertifikası almak için binlerce insan harıl harıl araştırmaya ve ssl alımı yapmaya başladı. Bazı hosting, domain firmaları bu sertifikayı ücretsiz olarak veriyor olsa dahi ssl için ücret ödemek istemeyen insanlar için ben Sercan Ujkanoviç devreye giriyorum. Ayrıca SSL kurulumundan sonra http:// yi https:// ye taşımış olacağız ve link yapımız değiştiği için arama motorlarında trafik kaybı yaşayacağız. SSL kurulumu yaptıktan sonra trafik kaybı yaşamamak adına Google Search Console’da yapılması gereken adımları basit bir şekilde anlatacağım.

SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

 1. SSL kullanımı Google sıralamlarınızda yükselmenizi sağlar. (SERP)
 2. Birçok tarayıcı SSL sertifikası kurulumu olmayan siteleri ziyaretçilere güvensiz olarak bildirir.
 3. SSL kullanıcı dostudur ve ziyaretçilerinize güven oluşturur.
 4. SSL güvenlidir ve SSL kullanıcı deneyimini pozitif etkiler.

Ücretsiz SSL Sertifika Nasıl Kurulur ?

Bedava SSL sertifika kurmanın birçok farklı yöntemi var. Ben sizler için kullanmakta olduğum ücretsiz ssl sertifika yöntemini anlatmayı uygun buluyorum. Diğer kurulum yöntemleri anlatarak vakit kaybı yaşatmak istemiyorum.

 

SSLForFree ile SSL Sertifikası Kurulumu

 • İlk olarak ücretsiz ssl sertifikarımızı alacağımız https://www.sslforfree.com adresine giriş yapıyoruz.
 • Automatic FTP Verification butonuna tıklıyoruz.

ücretsiz ssl kurulumu

 • Ftp bilgilerimizi girdikten sonra “Download Free SSL Certificate” butonuna tıklıyoruz. Hemen alttaki yüklemiş olduğum görseldeki gibi size 3 ay süreli bedava herhangi bir ücreti olmayan SSL Sertifikası kodlarınız verilecek.

ssl-sertifika-kurulum-ucretsiz-kodlari-min

 • Yeni bir pencere açıp sitemizin cPanel arayüzüne erişim sağlıyoruz. Erişim sağlamış olduğumuz cPanel arayüzünde Install and Manage SSL for your site (HTTPS) kısmına giriyoruz. 
 • Certificate Files bölümünde verilen kodları bu bölümüne yazarak Install Certificate diyerek kurulumu tamamlıyoruz. 

cpanel SSL Sertifikası kurulumu

 • Yukarıdaki görselde tarafımıza verilmiş olan ücretsiz ssl sertifikası kodlarını sırasıyla cpanel alanımıza yüklüyoruz. İşlemi tamamlıyoruz.
 • SSL Sertifikası kurulumu ile ilgili sorun yaşıyorsanız size hemen alta ücretsiz ssl kurulumu video anlatımını ekliyorum. İlgili anlatım ingilizce fakat sesi kısıp sadece izlemeniz bu basit işlemler için yeterli olacaktır diye düşünüyorum 🙂 Video ile ilgili problem yaşıyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz. Yorumlara göre hareket ediyorum. İsterseniz video anlatımını hazırlayabilirim.

WordPress SSL Yönlendirme

 • WordPress Admin paneline giriş yapıp Ayarlar>Genel bölümümüze giriş yapıyoruz. Burada WordPress Adresi (URL) ve Site adresi (URL) kısmında daha önce kullandığımız http:// yönlendirmelerimizi https:// olarak güncelliyoruz.

Wordpress SSL yönlendirme ayarları

 • Böylelikle linklerimizi https olarak güncellemiş olduk. Peki tam anlamıyla bir SSL yönlendirmesi sağladık mı ? Kesinlikle hayır!
 • En basiti ile daha önce hazırladığımız içeriklerimizde kullandığımız görseller, içeriklerimizde yaptığımız iç linklemeler dahil tüm link giriş ve çıkışlarımız http:// olarak gözükecektir. %100 başarılı ve doğru SSL sertifika kurulumunun tamamlanması için iki yöntem var. İki yöntemi anlatmadan önce WordPress kullanan arkadaşlarımızın ikinci yöntemi kullanmasını tavsiye ediyorum. Sebebi eklenti ile tüm linklerin istisnasız https’ye geçecek olmasıdır.
 • Cpanel veya bir ftp programı ile ftp adresimize bağlanıyoruz. Cpanel’de public_html içerisinde bulunan .htaccess dosyamızı buluyoruz ve düzenle diyerek şu kodlarımız ile güncelliyoruz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.sizinsiteniz.com/$1 [R,L]
</IfModule>

 • WordPress kullanıcıları ise WordPress Really Simple SSL eklentisini kurup, etkinleştirebilir. Özellikle site yapım işlerine yeni başladıysanız veya kodlama bilmiyorsanız bu küçük eklenti ile kafanızı rahatça arkaya yaslayabilirsiniz.
 • SSL sertifikamızı aldık. SSL sertifikamızı %100 başarılı bir şekilde kurduk. Son bir aşama kaldı. Son aşama ise sitenizi yeni kurmuyorsanız link yapınız değişeceği için trafik kaybı yaşamamanız yönünde.

SSL Yönlendirmesi Sonrası Google Search Console Güncellemesi

 • Öncelikle sizi tebrik ederim. SEO kriteri ve güvenilir site olarak işaretlenmeniz için ssl sertifikanızı başarılı şekilde kurdunuz. Tüm site sahiplerinin kullanması gereken Google Search Console üzerinde kayıtlı olan http:// li sitemizi Search Console’dan kesinlikle silmiyoruz veya taşındı olarak bildirmiyoruz. 
 • Google Search Consol’da https:// ile başlayan sitemizi tekrar kayıt ediyoruz.
 • Google’a yeni linklerimizi bildirmemiz gerekiyor. Hemen site haritaları kısmına tıklayarak site haritamızı ve güncel link yapımızı gönderiyoruz.
 • Google .htaccess ile yaptığımız yada WordPress Really Simple SSL eklentisi ile 301 çekip http:// linklerimizi https:// yönlendirmemizi kısa sürede tanımlayacaktır.
 • Eğer eski sitenizi search console üzerinden silmek istiyorsanız eski mülkünüzün search console üzerinden hala arama sonuçları alıp almadığını mutlaka kontrol edin.
 • Sitenizi yeni kuruyorsanız sadece https:// linkiniz ile kayıt olmanız gerekir!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.