Adobe Premiere Yeşil Perde/Greenscreen Keyleme

Greenbox, Yeşil Perde Adobe Premiere KeyAdobe Premiere ile yeşil ekran, yeşil perde, greenbox veya greenscreen key işleminin nasıl gerçekleştirileceğini ve en basit malzemeler ile kurgunuzu nasıl canlandırabileceğinizi göstermeye çalıştım. Bize Ulaşın iletişim formumuz üzerinden Çağatay Topçu isimli ziyaretçimizin elektronik postası sonrasında greenbox video dersi hazırlamaya karar verdim. Adobe Premiere Pro ile yeşil ekranın nasıl temizlenebileceğini olabildiğince hızlı ve sade anlatmaya çalıştım.

Green Screen, Yeşil Perde, Greenbox nedir ?

Aslında kilit bir rengin (chroma key) üzerine farklı renklerin, bir kişinin veya nesnenin oturtulması ile en zorlu sahnelerin kolay ve kaliteli bir biçimde çekilmesini sağlayan bir teknolojidir. Greenscreen ve bluescreen en çok tercih edilenleridir. green kelimesi yeşil blue kelimesi mavi anlamındadır ve perdenin rengini temsil eder.

Peki neden greenscreen veya bluescreen değilde başka bir renk değil ?

Cevabı oldukça basit çünkü bu iki renk insanın vücudunda bulunmayan ve özellikle insanı fondan ayırmakta kullanılabilecek iki renk. Turuncu, kırmızı, sarı gibi envari çeşit renklerin tonları insan vücudunda bulunur.

Adobe Premiere yeşil perde çekilmiş görüntü

Bu iki rengin tercihi neye göre yapılır ?

Eğer perdede olacak kişinin göz rengi yeşil ise mavi perde eğer kişinin göz rengi mavi ise yeşil perde kullanmanız gerekecek. Bu iki renk insan vücudunda bulunmaz iken düşük ihtimallerle göz rengi olarak karşınıza çıkabilir. Bu detayı atlarsanız başınız çok ağrıyacaktır. Çünkü otomatik yeşil key edildiğinde gözlerde keylenmiş olacaktır. Aman dikkat!

Günümüzde bu teknik ile çekilmeyen klip, reklam neredeyse kalmamıştır. Neredeyse her filmde, dizide, reklam da belli bir istikamet üzerinde araba kullanan bir oyuncu vardır. Bu çekimler de greenbox tekniği ile yapılmaktadır.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.