Adobe Premiere İle Render ve Hızlı Export(Çıktı) Almak

Adobe Premiere ve diğer kurgu programları ile amatörce ilgilenen kişilerin en çok sıkıntı yaşadıkları aşamalardan biriside son aşama olan export alma aşamasıdır. Kalite kaybı, uzun süren exportlar gibi sıkıntılar insanların hatayı kurgu programlarının başarısızlığında aramasına sebep oluyor. Aslında pekte öyle değil. Bu dersimizde render ile hızlı export alma ipucunu anlatıyorum.
Kurgu işlerinde en sık kullanılan Adobe Premier ile hızlı export yani çıktı almak için öncelikle timeline’ımızda jiletlediğimiz görüntülerin tamamına render yapıyoruz.Bunun için kısayol Enter tuşudur.(Premiere CC versiyonu)
adobe premiere render yapmak
Render alma işlemi tamamlandıktan sonra file->export->media sekmelerini takip edip çıktı alma sekmemize geliyoruz. Burada çıktıyı hangi formatta veya kalitede almak istiyorsanız ayarlıyorsunuz. Export alırken dikkat etmemiz gereken tek şey ise aşağıda da görsel ile desteklediğim gibi en alt kısımda yer alan “use previews” kutucuğunu işaretlemektedir.
Adobe Premiere Hızlı Export Almak
Böylelikle görüntülerin previews yani ön izlemesi bilgisayarımıza kayıt edilen görüntüler sayesinde export alma süreniz bilgisayar sisteminize de bağlı olarak yarı yarıya daha hızlı olacaktır. Bu tekniği özellikle sık sık rütuş yapmanız gereken projelerde kullanabilirsiniz.

Hızlı export alma (çıktı alma) tekniği Adobe Premiere programı vasıtası ile anlatılmıştır. Kurgu programları birbiriyle benzer özelliklere sahip olduğu için diğer kurgu programlarında da bu tekniği aynı teknik ile kullanabilirsiniz.

Dip Not1: Render süresi yapmakta olduğunuz kurgunun kalitesi, uzunluğu gibi unsurlara bağlı olarak uzun sürebilir.

Dip Not2: Render esnasında “details” yani ayrıntılar butonuna basarak render alma süreniz hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle

12 comments

 1. Merhaba;
  Export aldığım videolarda efekt geçişlerinde titreşim oluşuyor. Çıkan videoyu vimeo veya youtube’ye yüklediğim zaman titreşimler düzeliyor. Titreşim oluşmadan nasıl export alabilirim.
  Kullandığım program :Adobe Premiere Pro CS6
  Export için kullandığım program : Adobe Media Encoder CC
  Aldığım format : H264
  İyi çalışmalar teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Projenin tamamını render dan geçirdiniz mi ? Şuan bende adobe premiere CS6 kullanıyorum. Ğremiere CS6’da her video efektine render şart gibi birşey. Premiere CC sürümünde video efektlerinde en azından default olarak gelen video efektlerinde böyle bir problem yok. Enter tuşuna basarak timeline’ınızdaki belirlediğiniz işlem alanına bir render atın. Daha sonra export alın. Hatta mümkün ise deneme olarak program içerisinden aynı format tipinde export alın. Problem büyük ihtimalle düzelecektir.

 2. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy.

 3. Premiere ve Encoder’ın CC 2015 sürümlerini kullanıyorum. Encoder’dan export aldığımda videolara eklediğim color correction (Lumetri Looks) efektini pasif ediyor ve hiç uygulanmamış gibi export alıyor. Premiere’den aldığım exportta sorun olmuyor.
  NOT: Lumetri Looks’u export alırken değil effect olarak uyguluyorum.

  1. Exporttan önce tüm work area’nıza render atmanızı tavsiye ederim. Belki premiere efekti tanımamış olabilir.Time Line’da efekti uyguladığınız parçaların üstünde kırmızı renk vardır büyük ihtimalle.

 4. çok acil yardıma ihtiyacım var! premier pro da render sorunu yaşıyorum , render yaparken IF AUDİO IS IN 2-PASS VBR ENCODİNG MODE, TRY EİTHER CBR OR 1-PASS ENCODİNG diyor

  1. Exportta alacağın formata ve bitrate değerlerine göre düşebilir. Yüksek çözünürlükte export alıyorsan veya daha önce aldığın export formatı ve değerleri yine yeni video ile aldığın export ile aynı ise problem olmaz.

 5. Merhaba. Export alacağım videonun (örn 4gb) boyutunu düşük (örn 400-500) ama kaliteli çıkarmak istiyorum nasıl yaparım? Bitrate ayarlarını nasıl yapmalıyım?

 6. Premiere CC versiyonu kulnıyorum.. mov formatında çıktı alamıyorum sürekli hata vaeriyor…diğer formatlarda her hangi bir problem yok sadece mov formatında problem oluyor…diğer bilgisayarımda aynı program yüklü olmasına rağmen mov formatında çıktı alabiliyorum…defalrca adobeyi kadırıp yüklememe rağmen bir türlü düzelmedi…

 7. Merhaba, export dediğimde çıkan ayarlarda video formatı yok hiç. neden öyle? yardımcı olur musunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.