Adobe Premiere İle Blur Efekti Atma Yöntemleri

Adobe Premiere İle Blur Atma Yöntemi
Adobe Premiere ile video derslerimiz devam ediyor. Bu dersimizde bir görüntü üzerine blur atmayı ve blurlama yaptığımız görüntü hareketli ise blur’u görüntü ile birlikte keyframe aracılığı ile nasıl hareket ettireceğimizi adobe premiere video derslerine ekledik.

Blur efekti nedir ?

Blur efekti genellikle bir reklamı, sigara içen kişileri, tanıtım öğelerini vs sansürlemek için ekranın belli bir bölümünün bulanıklaştırılması yani flulaştırılmasıdır. Blur efekti atılan yer böylece bulanık olur ve seyirciler reklamı okuyamaz. Ancak sigara içen bir kişinin içtiği sigaranın blurlanması genellikle izleyici kitlesi tarafından otomatik anlaşılır. Yine de RTÜK kuralları gereği sansür şarttır. Blur efekti programı diye bir çok kişi arama motorlarında arama yapmakta ancak “En İyi Kurgu Programları” başlığı altında belirttiğimiz tüm programlarda varolan bu özellik bulunamayan bir efekt değildir. Şayet en amatör video düzenleme programlarında dahi bulunmaktadır. Edius programında motion blur effect(efekt) olarak geçiyor ve internette insanlar bu şekilde arama yapıyor. Hazırladığım bu blog sayfası umarım geniş kitlelere ulaşır.

Blurlama, Blur Atma Video Dersimizin İçeriği

Video dersimizin içeriği blur efektinin bir görüntü üzerine nasıl atılacağı ve eğer bu görüntü hareketli ise nasıl blur efektinin hareket ettirileceği üzerinedir.
Adobe Premiere İle Blur Atma Örnek Ders

Blur Efekti ile ilgili İp Ucu

Premiere video eğitim dersimizin bu bölümünde eklemeyi unuttuğumuz bir kısımdan bahsetmek istiyorum. Örnek olarak 1 saatlik bir görüntü elimizde var. Bu görüntünün sadece belirli kısımlarına blur atmak istiyoruz. Bunu yapmak için timeline’ımızda bulunan görüntünin istediğimiz kısımlarını jiletliyoruz (kesiyoruz) ve o parça üzerinde blur atma işlemini yapıyoruz. Derste attığım blur efekti gibi bir sürü farklı blur efekti vardır. Doğal olarak istediğiniz veya programınızda varolan efekti kullanabilirsiniz.

Sevgilerle…

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.